Novinarska etika
Novinarska etika odnosi se na etička pravila Journalism ethics means ethical principles and good practices that journalists should use.
Etički kodeks Udruženja peofesionalnih novinara (Society of Professional Journalists - SPJ Code of Ethics) predstavlja jedan od najuticajnijih i najjasnijih izraza etičkih standarda u novinarstvu.
U Srbiji, najvažniji dokument predstavlja Kodeks novinara Srbije koji su 2006. godine zajednički doneli Udruženje novinara Srbije i Nezavisno udruženje novinara Srbije, dve glavne novinarske organizacije u zemlji, posle brojnih javnih rasprava u kojima su učestvovali novinari, predstavnici medija i medijski stručnjaci.
Neki od temeljnih principa tog Kodeksa su:
I ISTINITOST IZVEŠTAVANjA
Obaveza je novinara da tačno, objektivno, potpuno i blagovremeno izvesti o događajima od interesa za javnost, poštujući pravo javnosti da sazna istinu i držeći se osnovnih standarda novinarske profesije.
II NEZAVISNOST OD PRITISAKA
Novinar treba da se suprotstavi svakom pritisku na slobodno obavljanje profesije, kao i svakom vidu cenzure. Novinar zadatke prima samo od nadležnih urednika. Novinar ne sme odlagati objavljivanje bitnih informacija, osim zbog neophodne provere tačnosti.
III SPREČAVANjE KORUPCIJE I SUKOBA INTERESA
Novinar ne sme da prima ili traži materijalnu ili neku drugu korist za prikupljanje, objavljivanje, odlaganje ili sprečavanje prikupljanja ili objavljivanja informacija.
IV ODGOVORNOST NOVINARA
Novinar je, pre svega, odgovoran svojim čitaocima, slušaocima i gledaocima. Tu odgovornost ne sme da podredi interesima drugih, a posebno interesima izdavača, vlade i drugih državnih organa. Novinar se mora suprotstaviti svima koji krše ljudska prava ili se zalažu za bilo koju vrstu diskriminacije, govor mržnje i podsticanje nasilja.